Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Tegoroczna i wyjątkowa, bo 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, była w Jarosławiu obchodzona godnie i dostojnie.
Najważniejszym dniem w całym cyklu obchodów rocznicowych był 11 listopada, kiedy to mieszkańcy Jarosławia, wspólnie z burmistrzem Waldemarem Paluchem, uczestniczyli w głównych wydarzeniach rocznicowych.
Rozpoczęły się one późnym popołudniem od złożenia wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą 20. rocznicę wyjścia z ziemi jarosławskiej Kompanii Legionów w boje o wolność Ojczyzny, umieszczoną na budynku Miejskiego Ośrodka Kultury oraz złożeniem kwiatów pod kopijnikiem - Pomnikiem Przyjaźni Polsko - Węgierskim przy ul. Opolskiej. Kolejnym elementem miejskich obchodów była uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie, wspólny marsz z pochodniami na jarosławski rynek, gdzie nastąpiło podniesienie na maszt flagi biało - czerwonej, odśpiewanie hymnu, niepodległościowy apel pamięci aż po kulminację wydarzeń na rynku - odsłonięcie tablicy poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu na zachodniej elewacji budynku ratusza i złożenie pod nią wiązanek kwiatów.


Nie zabrakło w tym dniu również akcentów artystycznych - koncertu Reprezentacyjnego Chóru Mieszanego „Jarosław" w kolegiacie jarosławskiej tuż przed mszą św. oraz spektaklu słowno - muzycznego "Dla Niepodległej" w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.
Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Jarosławskiej "Rozwój i Postęp" było reprezentowane przez prezesa Jerzego Kudłę, który wraz z członkami: Teresą Kwiecień, Wojciechem Nalepą oraz Łukaszem Rogą złożyli wiązanki kwiatów pod ważnymi w dziejach historii Jarosławia miejscami.
Podniosły charakter uroczystości podkreśliły również biało - czerwona iluminacja ratusza, wyeksponowana na budynku magistratu flaga biało - czerwona, płonące pochodnie, licznie powiewające flagi i chorągiewki, a przede wszystkim dumnie noszone kotyliony biało - czerwone, a także defilada wojskowa oraz dźwięki wojskowej orkiestry.
Niech żyje "niepodległa"!

zdjęcia: CKiP/UM Jarosławia - profil FB

 

 

 

Polecamy